ZMOS sa pripravuje na programovacie obdobie 2014 až 2020

02.07.2013 Poprad

Štrbské Pleso 2. júla (TASR) – Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) dnes na Štrbskom Plese rokovala okrem iného aj o príprave programovacieho obdobia na roky 2014 až 2020, pričom vládu SR a Európsku komisiu žiadajú mestá a obce presadzovať realokáciu v rámci Regionálneho operačného programu v hodnote 90 miliónov eur. Na tlačovej konferencii dnes o tom informoval predseda ZMOS Jozef Dvonč.
Samosprávy žiadajú tiež riadiaci orgán pre operačný program Bratislavského samosprávneho kraj o predĺženie výzvy na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na čerpanie finančných prostriedkov ISRMO (Integrovaná stratégia rozvoja mestských oblastí). ZMOS zároveň žiada doplniť strategický dokument k príprave nového programovacieho obdobia o požiadavku, aby sa vytvorili podmienky na čerpanie európskych fondov aj na realizáciu pozemkových úprav.
Prioritami ZMOS po májovom 24. sneme je podľa Dvonča predovšetkým vykonať komplexný audit výkonu kompetencií podľa úrovní verejnej správy a zosúladiť ich financovanie s rozsahom vykonávaných pôsobností mestami a obcami. Zároveň chce ZMOS vypracovať návrh zákona o výkone a financovaní preneseného výkonu štátnej správy a zabezpečiť rozšírenie predmetu dane z nehnuteľností, či posilniť postavenie miestnych daní v daňovom systéme SR. Ďalšou problematikou je riešenie novely zákona o sociálnych službách s dôrazom na taký spôsob rozdelenia výkonu kompetencií, ktoré je v podmienkach miest a obcí finančne vykonateľný. V novom programovacom období v nastavení operačných programov je podľa ZMOS potrebné zohľadniť praktické potreby a implementačné skúsenosti miestnej samosprávy, vrátane potreby znižovania regionálnych rozdielov.
Konsolidáciu rozpočtu verejnej správy považuje miestna samospráva za prioritnú úlohu, aktívne sa k tejto úlohe hlási a dlhodobo zabezpečuje šetrenie v rámci svojich rozpočtov a rozsahu jej zákonných kompetencií. ZMOS však chce rokovať s predsedom vlády o miere konsolidácie miest a obcí v roku 2013 vzhľadom na aktuálny vývoj ekonomických podmienok rozpočtového hospodárenia obcí. "Ministerstvo financií nám vyčíta, že nenapĺňame memorandum o konsolidácii verejných financií v tom zmysle, že niektoré mestá a obce neupravili svoje rozpočty. My to vnímame ako proces, boli dosť vážne výhrady k textu memoranda a jeho aplikáciou v praxi, pretože ministerstvo tam dalo ešte jeden ukazovateľ, ktorý poškodil hlavne tie mestá a obce, ktoré dlhodobo šetrili. Veľmi vážna otázka, ktorú budeme musieť prerokovať, je, akým spôsobom sa použijú ušetrené peniaze," vysvetľuje Dvonč s tým, že je dôležité, aby sa okrem dodržania záväzku zabezpečili aj služby občanom.
Zároveň zdôraznil, že ZMOS odmieta tvrdenia ministra financií, že samospráva je nevypočítateľný prvok. "Máme veľmi jasné údaje o tom, ako šetrí samospráva, a ako sa šetrí v iných inštitúciách prípadne v štáte," konštatoval predseda ZMOS.
Rada ZMOS sa okrem toho zaoberala Programom odpadového hospodárstva (POH), pričom koncepčným riešením by podľa ZMOS bolo, aby POH nadväzovalo na doposiaľ platné všeobecne záväzné nariadenia, kontinuálne nadväzovalo na realizované investície v oblasti nakladania s odpadom a bolo vypracovávané združeniami obcí minimálne nad 5000 obyvateľov. "Návrh zákona stanovuje, aby POH vypracovávali obce s počtom obyvateľov nad 5000. Pre obce do 5000 obyvateľov je potrebné ponechať vypracovanie POH na dobrovoľnej báze. Koncepčne a regionálne by to riešilo systémy nakladania s odpadmi a zároveň korešpondovalo s cieľom, že zákon bude podporovať združovanie obcí za účelom efektívnejšieho a ľahšieho plnenia úloh v odpadovom hospodárstve, vrátane budovania spoločných zberných dvorov," dodal Dvonč.
 

Vyberte región

mark